Technologia

Zabezpieczenia płatności w sklepach internetowych

Zabezpieczenia płatności

Mimo że dla wielu płacenie przez Internet jest już nieodłącznym elementem codzienności, wciąż wzbudza mnóstwo obaw wśród niektórych użytkowników. Szczególnie wyczulone na transakcje online są osoby starsze, dla których wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją pozostaje posługiwanie się gotówką. W tym artykule omawiamy różne metody płacenia online, a także prezentujemy zabezpieczenia, jakie są stosowane w płatnościach internetowych. Wyjaśnimy też, czy podawanie numeru karty płatniczej w sklepach e-commerce jest bezpieczne.

Rodzaje płatności przez Internet

Im bardziej popularne stają się zakupy przez Internet, tym szersze możliwości płacenia online. Ku wygodzie użytkowników powstały już takie metody transakcji jak:

  • tradycyjny przelew bankowy – polega na wykonaniu internetowego przelewu ze swojego konta na konto sprzedawcy, zazwyczaj z podaniem w tytule numeru zamówienia. Wadą tej metody jest konieczność oczekiwania na zaksięgowanie opłaty przez bank;
  • szybki przelew – jest to przelew wykonywany za pośrednictwem zewnętrznego operatora (np. PayU, DotPay, BlueCash), który natychmiast dociera do odbiorcy – niezależnie od pory dnia i daty księgowania;
  • BLIK – popularność tej metody cały czas rośnie, ponieważ jest ona prosta i szybka. BLIK polega na wpisaniu w e-sklepie sześciocyfrowego kodu wygenerowanego w aplikacji mobilnej banku, a następnie zatwierdzeniu opłaty na smartfonie;
  • portfele elektroniczne – płatność środkami z wirtualnego portfela jest możliwa po założeniu konta w serwisie obsługującym tę metodę rozliczeń (np. PayPal) i połączeniu z nim swojej karty kredytowej lub konta bankowego. Dzięki temu, że pieniądze wcześniej przelewa się do wirtualnego portfela, przy płatnościach online nie trzeba podawać żadnych danych karty czy logować się do banku;
  • płatność przy odbiorze – to coraz rzadziej wybierana metoda, jednak wciąż ma swoich zwolenników. Polega ona na opłaceniu zamówienia gotówką lub kartą – płacimy kurierowi, który dostarcza przesyłkę do domu. Płacąc przy odbiorze można również sprawdzić, czy towar nie jest uszkodzony jeszcze przed dokonaniem zapłaty;
  • płatności kartą – polegają na wpisaniu danych z karty (jej numeru, daty ważności oraz kodu CVV/CVC) przy płaceniu, wymagając też niekiedy potwierdzenia tej czynności za pomocą kodu 3D-Secure.

Dzięki tym różnorodnym metodom każdy konsument może znaleźć dogodny dla siebie sposób płacenia za produkty czy usługi. W dobrym e-sklepie wachlarz płatności powinien być jak najszerszy.

Czy płacenie kartą przez Internet jest bezpieczne?

Pomimo konieczności podawania poufnych danych, płatność kartą jest bardzo bezpieczna. Niebezpieczeństwa, na jakie można się natknąć, wynikają nie tyle z konkretnej metody płacenia, co z miejsc, w jakich podaje się poufne informacje. Zakupy online powinno się robić jedynie w sprawdzonych sklepach, zwracając przy tym uwagę na aktualność certyfikatów SSL w danej witrynie. W sieci możemy się bowiem natknąć także na oszustów chcących przywłaszczyć wrażliwe dane czy wręcz wyłudzić pieniądze. Jednak decydując się na zakupy w znanych sklepach, które cieszą się pozytywnymi opiniami licznych konsumentów, nie ma się czego obawiać. Wszystkie stosowane zabezpieczenia chronią dane nabywców w trakcie opłacania zamówień za pomocą karty. Jeśli więc zastanawiasz się, czy podanie numeru karty płatniczej jest bezpieczne, to wiedz, że przy znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie nic Ci nie grozi. Dobry sklep internetowy daje pewność, że wszystkie dane karty są odpowiednio zabezpieczone, a po dokonaniu płatności nikt nie będzie miał dostępu do informacji transakcyjnych. Nie obawiaj się zatem płacić kartą!

Wady i zalety płatności online

Finalizowanie transakcji w środowisku online niesie z sobą wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia robienie szybkich zakupów w każdym sklepie internetowym. Pozwala na korzystanie z różnorodnych form płatności, dzięki czemu jest wygodne i dopasowane do potrzeb niemal wszystkich użytkowników. Dzięki implementacji tych metod pieniądze natychmiastowo trafiają na konto sprzedawcy, który może rozpocząć realizację naszego zamówienia. Ponadto zakupy można robić o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie. Płacenie online jest bezpieczne, pozwalając także uniknąć sytuacji, w której kurier dociera z zamówieniem do pustego mieszkania i nie może np. zostawić paczki u sąsiada. Jeśli przesyłka jest opłacona, może ją odebrać zaufana osoba – bez płacenia. Do wad płatności w Internecie zaliczają się dodatkowy nacisk na aspekty bezpieczeństwa w sieci, niedostateczna dostępność bankowości elektronicznej czy też to, iż niekiedy trzeba poczekać nieco dłużej na potwierdzenie zapłaty. Mimo tych kilku minusów wszystkie formy płatności mają znacznie więcej zalet – z ich pomocą można łatwo, szybko i bezpiecznie zapłacić za zakupione przez siebie towary.

Na co zwracać uwagę?

Zabezpieczenie płatności w Internecie jest obsługiwane przez zaawansowane systemy informatyczne – naprawdę nie ma się czego obawiać. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Koniecznie wybieraj tylko zaufane i sprawdzone sklepy internetowe, które cieszą się pozytywnymi opiniami innych użytkowników. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, nie ignoruj tego. Sprawdzaj, czy strona sklepu internetowego ma aktualny certyfikat SSL i korzystaj tylko z zaufanych sieci Wi-Fi. Podanie danych osobowych i wykonywanie transakcji w trakcie połączenia z obcą lub publiczną siecią Wi-Fi nie jest najlepszym pomysłem. W takiej sytuacji warto płacić za zakupiony towar używając aplikacji banku – służy do tego system BLIK. To bardzo szybka forma płatności, ale posiada ona cały szereg zabezpieczeń, które gwarantują bezpieczeństwo transakcji. Wystarczy tylko zalogować się do swojego konta bankowego online, wpisać unikatowy kod oraz dodatkowo potwierdzić płatność. Pamiętaj, by zawsze przechowywać e-maile od sklepów internetowych – do czasu, aż przesyłka dotrze do adresata. W razie jakichkolwiek komplikacji (czy prób wyłudzenia) będziesz w posiadaniu dokumentów potwierdzających Twój zakup w Internecie.

Jeśli zastosujesz się do omówionych wyżej zaleceń, Twoje płatności online z pewnością będą bezpieczne. Niezależnie od tego, jakie informacje podasz w Internecie podczas transakcji (imię i nazwisko, numer telefonu, dane z karty płatniczej), wszystkie dane będą chronione przez liczne zabezpieczenia – zarówno po stronie sklepu, jak i banku. Obserwując współczesny rynek e-commerce można mieć pewność, że transakcje online to przyszłość płacenia za wszelkie towary i usługi. Warto już teraz przekonać się o atutach wspomnianych wyżej metod i cieszyć się płynącymi z nich korzyściami.

Related posts
Technologia

Na co zwrócić uwagę, aby chronić prywatność w aplikacjach mobilnych?

Technologia

Jaką przewagę nad stronami internetowymi posiadają aplikacje mobilne?

Technologia

Bezpieczne zakupy w sieci – na co zwrócić uwagę?

Technologia

Jak sprawdzić, gdzie jest przesyłka?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]