Technologia

Bezpieczne zakupy w sieci – na co zwrócić uwagę?

bezpieczne zakupy w sieci

Podczas robienia zakupów online trzeba zwracać uwagę na kilka aspektów, które zapewniają bezpieczeństwo transakcji. W rozwijającym się dziale e-commerce nie brakuje bowiem oszustów i stron podszywających się pod znane sklepy. Jak uniknąć kradzieży i zabezpieczyć się przed stratą pieniędzy?

Dbaj o bezpieczne połączenie z internetem

Kupowanie online powinno odbywać się tylko za pośrednictwem bezpiecznego łącza internetowego. Zwróć uwagę na to, aby nie podpinać swoich urządzeń do publicznych i niezabezpieczonych sieci. Takie nierzadko padają łupem hakerów, którzy mogą kraść dane korzystających z nich użytkowników. To szczególnie ważne w kwestii bankowości internetowej. Dane do swojego konta czy karty kredytowej należy podawać jedynie za pośrednictwem własnej sieci WiFi.

Płać tylko znanymi i zaufanymi metodami

Podstawą zakupów online są bezpieczne płatności. Informacji poufnych pod żadnym pozorem nie powinno podawać się nieznanym czy podejrzanym pośrednikom. Do sprawdzonych metod opłacania zakupów należą m.in. szybkie przelewy, BLIK, płatność portfelem internetowym czy płatność kartą. Jedną z najczęściej używanych metod są szybkie przelewy, czyli płacenie przez pośrednika. Do znanych i zaufanych należą takie platformy jak: Przelewy24, Blue Media, PayU, Tpay czy dotpay. Jeśli sklep nie oferuje żadnej z nich, warto zapoznać się z innymi metodami płatności i upewnić się, że są one bezpieczne.

Sprawdź wiarygodność sklepu, strony czy aplikacji

Sklepy internetowe muszą zawierać na swoich stronach regulaminy dbające o bezpieczeństwo ich oraz konsumentów. W dokumentach powinny być dane sprzedawcy, w tym m.in. NIP czy numer KRS. Muszą one zawierać także regulacje dotyczące ewentualnych zwrotów lub wymiany produktów. Wiarygodność sklepu łatwo podważyć dzięki nieumiejętnie skonstruowanym regulaminom.

Ponadto witryna sklepu powinna mieć certyfikat SSL. Oznacza to, że strona jest szyfrowana i bezpieczna dla użytkownika. Ponadto niektóre firmy mogą pochwalić się także innymi certyfikatami czy nagrodami, które świadczą o wysokim poziomie zadowolenia klientów. Jeśli korzystasz z aplikacji, to koniecznie przeczytaj opinie na jej temat w sklepie z apkami. Każde pierwszorazowe w danym sklepie zakupy w sieci powinny być poprzedzone zapoznaniem się z recenzjami innych klientów.

Na wizerunek marki ma wpływ także jej działalność w mediach społecznościowych. Warto prześledzić kanały sklepu i sprawdzić, kiedy powstały oraz jak przebiega tam komunikacja sprzedawcy z konsumentami. Jeśli widać, że marka ma zbudowana bazę klientów i relacje ze swoimi odbiorcami, to można jej wtedy zaufać.

Nie daj się złapać na phishing. Co to takiego?

Phishing to jedna z popularniejszych metod wśród oszustów internetowych. Polega na tym, że haker podszywa się np. pod jakiś sklep internetowy i w ten sposób stara się wyłudzić od użytkowników wrażliwe dane. Może to robić m.in. poprzez rozsyłanie podejrzanych linków. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie klikać niczego, co wzbudza jakiekolwiek wątpliwości.

W ostatnim czasie sporo słyszy się o nietypowych SMS-ach, które zawierają informację o konieczności uiszczenia drobnych dopłat do zamówionych paczek. Kwoty są niewielkie i ludzie, który naprawdę czekają na jakieś przesyłki, czasami klikają linki mające przekierować do bramki płatniczej. W ten sposób mogą ściągnąć na swój sprzęt złośliwe oprogramowanie.

Zasady bezpiecznych zakupów w internecie – opisy i zdjęcia produktów

Sieć jest niezwykle rozległa, a sklepów internetowych jest całe mnóstwo. Zakupy online warto robić w tych, w których produkty są dokładnie opisane i zaprezentowane na zdjęciach. Im bardziej szczegółowe opisy i atrakcyjne fotografie, tym lepiej wiadomo, że sprzedawcy zależy na wiarygodności oraz klientach, więc można mu zaufać.

Zakupy przez internet warto wstrzymać, gdy sklep zawiera np. jedno zdjęcie produktu, które na dodatek jest słabej jakości, a także nie ma opisanych przedmiotów z oferty ani kategorii produktowych. W takich przypadkach należy koniecznie sprawdzić inne kwestie świadczące o wiarygodności sklepu.

Jak robić bezpieczne zakupy w internecie – podsumowanie

Zachowanie bezpieczeństwa podczas zakupów przez Internet wcale nie jest trudne. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę i nie dawać się kusić podejrzanym sklepom. Aby zapewnić sobie bezpieczne połączenie, warto zainstalować także program antywirusowy. W razie natknięcia się na złośliwe oprogramowanie system wychwyci je i poinformuje Cię o zagrożeniu. Dzięki temu można ochronić m.in. swój dostęp do kont bankowych. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać, czy strona jest zabezpieczona protokołem SSL i jak długo dany sklep działa w internecie. Trzeba szczególnie uważać na świeżo otwarte witryny, które dopiero rozpoczynają sprzedaż online.

Co w przypadku oszustwa?

Pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia oszustwa ze strony sklepu powinien być kontakt klienta ze sprzedawcą. Zwykle jednak jest to kontakt jednostronny, więc jak najszybciej należy zgłosić sprawę na policję. Gdy doszło do płatności przez internet, to w razie popełnienia przestępstwa warto poinformować o tym także bank. Aby zapewnić bezpieczeństwo innym użytkownikom, należy umieścić informacje o wydarzeniu na portalach z opiniami o sklepach internetowych.

E-commerce – polska infrastruktura sieciowa jest bardzo dobrze rozwinięta, jeśli chodzi o sprzedaż internetową. Warto zwracać uwagę na niebezpieczeństwa, ale też mieć świadomość, że jest całe mnóstwo wiarygodnych i uczciwych firm, które sprzedają swoje towary z pasją i dbałością o zadowolenie klienta. W sytuacjach skrajnych i w razie przestępstw można zgłaszać się także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Related posts
Technologia

Na co zwrócić uwagę, aby chronić prywatność w aplikacjach mobilnych?

Technologia

Jaką przewagę nad stronami internetowymi posiadają aplikacje mobilne?

Technologia

Jak sprawdzić, gdzie jest przesyłka?

Technologia

Jak działa zawieranie transakcji handlowych przez Internet?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]