Ecommerce

Dlaczego warto postawić na zakupy spożywcze przez internet?

Sklepy internetowe

Zakupy spożywcze online to kolejna szybko rozwijająca się gałąź e-commerce. Wzrost tej formy handlu jest naprawdę imponujący, a w najbliższych latach zyski z niego przybiorą astronomiczne rozmiary. Co stoi za stale rosnącą popularnością internetowej sprzedaży artykułów spożywczych?

Rynek internetowych zakupów spożywczych w Polsce

Zakupy spożywcze online z biegiem lat zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Jest to pokłosie ogólnego wzrostu zainteresowania tą formą nabywania towarów. Korzyści finansowe, jakie przynosi sprzedaż produktów spożywczych przez internet, dostrzegło wiele przedsiębiorstw. O tym, jak wielki to rynek świadczą liczby. Imponujące są zarówno wyliczenia dotyczące obecnego stanu rzeczy, jak i prognoz na najbliższą przyszłość.

Już dziś, w 2023 roku, zakupy spożywcze online jest skłonnych zrobić około 1/3 mieszkańców Polski. Codzienne produkty kupują coraz częściej, używając smartfona. To jednak dopiero początek. Firma księgowo-doradcza PwC prognozuje, że już w 2026 roku zakupy spożywcze online będą rynkiem wartym 162 mld zł. Rok do roku wzrost handlu w tej formie wyniesie 12%. Obecnie najczęściej kupowane produkty to kolejno napoje bezalkoholowe, alkohol, pieczywo, warzywa oraz owoce. Najbardziej skłonne do odejścia od sprzedaży stacjonarnej na rzecz wirtualnej są osoby młode i w średnim wieku, czyli do 45. roku życia.

Do dalszego rozwoju tej gałęzi e-commerce nie wystarczy jednak tylko intuicyjna aplikacja. Zakupy spożywcze w sieci powinny spełniać również oczekiwania co do różnorodności asortymentu. Z tym, niestety, nadal nie jest tak dobrze, jak powinno być. Cyfrowe markety zwykle oferują mniejszy wybór towarów niż ich stacjonarne odpowiedniki. Na szczęście zakres usług ulega poprawie. Niektóre firmy mają już naprawdę pokaźną ofertę. Gdzie robić zakupy spożywcze online? Dobrym przykładem jest nieustannie rozwijana usługa InPost Fresh, która oferuje zakupy spożywcze online m.in. w sieciach partnerskich Carrefour i Makro, ale także u lokalnych dostawców w ramach usługi „Tysiące produktów”.

Dlaczego zakupy spożywcze online są tak popularne?

Zakupy spożywcze online zyskały na popularności ze względu na wyjątkową wygodę tego typu usług. Jedną z nich jest oszczędność czasu. Zakup produktów spożywczych w sklepie stacjonarnym wymaga poświęcenia części swojego dnia na dotarcie na miejsce, żmudne przeszukiwanie półek, stanie w kolejce do kasy, a następnie powrót. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób, które do najbliższego marketu mają daleko. Co więcej, nie każdy klient ma szansę zrobić potrzebne zakupy ze względu na ograniczone godziny otwarcia sklepów. Internetowe zakupy spożywcze są dostępne o dowolnej porze dnia. Jak wielka to zaleta przekonują się m.in. osoby pracujące w nieregularnych godzinach.

Wielkie znaczenie mają ponadto możliwości dostawy. Sklepy spożywcze online zazwyczaj oferują odbiór towarów pod wskazanym adresem. Taka usługa daje wiele korzyści bardzo różnym osobom. Docenią ją np. pracownicy zdalni. Dzięki niej mogą otrzymać zakupy, tylko na chwilę odrywając się od obowiązków zawodowych. Internetowy sklep spożywczy z dostawą do domu to także szansa dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością. Zamiast iść do marketu, mają szansę dostać wszystkie potrzebne produkty bez konieczności dźwigania ciężkich toreb i wchodzenia po schodach. Wcześniejsze opłacenie zamówienia to z kolei metoda umożliwiająca zamówienie dowozu do takiej osoby przez np. mieszkającego w innym miejscu członka rodziny.

Kolejną zaletą sprawunków spożywczych online jest szansa znalezienia towaru niedostępnego w okolicy. Użytek z tego zrobią m.in. osoby uwielbiające gastronomiczne eksperymenty. Produkty spożywcze charakterystyczne dla zagranicznych kuchni bywają trudno dostępne w okolicznych sklepach stacjonarnych. Z pomocą aplikacji nieporównywalnie łatwiej skompletować potrzebne składniki i przyrządzić jedzenie dokładnie tak jak zostało to określone w przepisie.

Korzyści z zakupów spożywczych online

Zakupy online pozwalają wiele zaoszczędzić. Dzięki nim można zyskać też czas, który normalnie poświęciłoby się na dotarcie do sklepu, wyszukiwanie towarów, czekanie na swoją kolej przed kasą i powrót. Widać to szczególnie w okresach świątecznych oraz przed długimi weekendami. W takich momentach tłumy w marketach są wyjątkowo duże. Tymczasem wirtualny koszyk można szybko napełnić produktami spożywczymi i równie szybko za niego zapłacić.

Do plusów zakupów spożywczych online należy także oszczędność pieniędzy. W aplikacji zdecydowanie łatwiej jest porównać ceny niż w sklepach stacjonarnych. Nie ma już potrzeby wertowania broszur promocyjnych w poszukiwaniu tych samych towarów. Nazwę każdego z nich wystarczy wpisać w wyszukiwarkę właściwą dla danego dyskontu i po chwili zobaczyć ile kosztuje w poszczególnych miejscach.

Oszczędność pieniędzy klient odczuwa w jeszcze jeden sposób. Zakupy online nie wymagają dojazdu, a co za tym idzie, ogranicza się wydatki na ten cel. Innymi słowy, znika potrzeba przeznaczania pieniędzy na bilety komunikacji miejskiej lub paliwo do samochodu. W czasach szybko wzrastających kosztów życia nabiera to wyjątkowego znaczenia. Dodatkową oszczędnością bywa również darmowa dostawa do domu, którą realizują niektóre firmy od określonej kwoty.

Zakupy spożywcze online to kolejny krok w cyfryzacji świata i uczynienia życia wygodniejszym. Warto spróbować, by na własnej skórze sprawdzić, jak wiele dzięki nim można zyskać. Kto wie, być może dzięki temu wizyty w stacjonarnym sklepie szybko staną się historią.

Related posts
Ecommerce

3 ćwiczenia koordynacyjne dla dzieci, które łączą zabawę z nauką

Ecommerce

Najczęstsze przyczyny zwrotu towaru zakupionego przez internet

Ecommerce

Jaka jest najbardziej ekologiczna forma dostawy?

Ecommerce

Ciekawostki na temat pracy kuriera

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]