Ecommerce

Jaka jest najbardziej ekologiczna forma dostawy?

ekologiczna forma dostawy

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój rynku e-commerce. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na nasze środowisko przez konieczność dostawy zamówionych produktów. Wśród internetowych konsumentów wzrasta jednak świadomość ekologiczna. Sprawdź, w jaki sposób dostawa do automatu Paczkomat® jest w stanie zmniejszyć ślad węglowy.

Ślad węglowy e-commerce

Kupowanie w sklepach internetowych bez wątpienia przynosi wiele korzyści – pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze (przy korzystaniu z różnych zniżek). Jest również bardziej komfortową formą zakupów. Niestety, z branżą e-commerce wiąże się konieczność dostarczania paczek często z różnych części Polski, a nawet i świata. Nie pozostaje to bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Do określania szkodliwości dla ekosystemu stosuje się ślad węglowy. Jest to wyznacznik całkowitej sumy emisji gazów cieplarnianych, które powstały w całym cyklu życia danego produktu lub osoby. W przypadku branży e-commerce najmniej ekologiczna jest sama forma dostawy kurierem. Łączy się to z koniecznością zużycia opakowania (często w nadmiarze) oraz doręczenia przesyłki klientowi, a także z obsługą zwrotów. Poza tym należy pamiętać, że sam transport drogowy jest drugim (zaraz po branży energetycznej) źródłem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Każda paczka pozostawia więc za sobą ślad węglowy. Co prawda, jako konsumenci nie mamy wpływu na to, jak nasza przesyłka zostanie zapakowana, jednak możemy wybierać formy dostawy, które są mniej szkodliwe dla środowiska. Na jakie ekologiczne rozwiązania w transporcie możemy się zdecydować jako klienci sklepów internetowych?

Postaw na firmy kurierskie działające w duchu ekologii!

Dla internetowych klientów coraz większe znaczenie ma ekologia w logistyce. Jednym ze sposobów na zmniejszenie śladu węglowego w e-commerce jest wybór takich firm kurierskich, które dbają o środowiskowy aspekt doręczania przesyłek. A jaki jest najbardziej ekologiczny sposób? Statystyki jasno pokazują, że jest nim dostarczanie paczek do automatów Paczkomat. W ten sposób kurierzy znacząco skracają sobie liczbę koniecznych do przejechania kilometrów, a także sam czas pracy. Kurier InPost jest w stanie dostarczyć aż 10 razy więcej paczek do automatu niż do domu każdego klienta. Dzięki temu można ograniczyć emisję spalin.

Ta zasada dotyczy właściwie nie tylko kurierów, ale osób odbierających swoje paczki. Dane pokazują, że konsumenci najczęściej wybierają się do maszyny Paczkomat w drodze do lub z pracy. Oznacza to, że nie muszą używać auta tylko po to, by odebrać przesyłkę. Zaletą korzystania z tej formy odbierania paczki jest również oszczędność czasu i większa swoboda – nie trzeba spędzić konkretnych godzin w domu, by odebrać swoje zamówienie z rąk kuriera. Umieszczanie paczki w skrytce zabezpiecza ją przed ewentualną kradzieżą (w przeciwieństwie do sytuacji, w której kurier postanowi zostawić ją po prostu pod drzwiami). Z tego powodu aż 62% klientów InPostu decyduje się na dostawę do urządzeń Paczkomat.

Dostępność maszyn Paczkomat niweluje konieczność przemieszczania się pojazdem spalinowym. InPost dba o to, by stale poszerzać sieć automatów tak, by każdy miał chociaż jeden w swoim najbliższym otoczeniu. Według danych firmy InPost średnia odległość takiego punktu od domu klienta wynosi 1,7 km. Dzięki temu można odebrać paczkę podczas krótkiego spaceru lub tuż spod bloku. W ten sposób można znacząco ograniczyć emisję spalin związaną z transportem naszych paczek.

Ekologia w branży KEP – na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Branża KEP w ostatnich latach dynamicznie się rozwija – do czego z pewnością przyczyniła się pandemia i ograniczona forma zakupów stacjonarnych. Jednakże rozwój generuje także nowe wyzwania. Sam akronim odnosi się w ogólnym rozumieniu do usług kurierskich, ekspresowych i pocztowych (w tym paczkowych). Istotą usług jest doręczanie w trybie door to door, czyli w języku polskim – od rąk do rąk.

Wiadomo już jednak, że dostawa kurierem do domu jest najmniej ekologiczną formą doręczania przesyłek. Konieczność objechania całego miasta generuje większą ilość spalin (dostawa do automatu wysyłkowego emituje ich aż o 75% mniej). Dlatego też firmy z branży KEP dbają o ekologiczne rozwiązania w każdym aspekcie doręczania przesyłki. Jednym z nich jest inwestowanie w elektryczne pojazdy, które podczas transportu nie emitują gazów cieplarnianych. Coraz więcej firm kurierskich, w tym m.in. InPost, stawia na EKO flotę. W przypadku tej firmy tylko w 2021 roku zasoby transportowe wzbogaciły się o 250 samochodów elektrycznych.

Ekologiczne opakowanie – jak pakować produkty?

Klienci nie mają wpływu na to, w jaki sposób zostanie zapakowane ich zamówienie, jednak mogą podejść w ekologiczny sposób do zwrotu produktu czy do sposobu, w jaki sami nadają przesyłki. Przede wszystkim warto stawiać na ekologiczne opakowanie, czyli te z recyklingu i wykorzystywać przedmioty, które się już posiada. Użyj więc starych kartonów, a najlepiej tego samego opakowania, w którym przyszedł zamówiony produkt.

Przed zapakowaniem paczki należy sprawdzić, czy nie zostało w środku dużo wolnej przestrzeni. Poza tym karton powinien być stosunkowo niewielkich rozmiarów. W automatach Paczkomat zdecydowanie więcej jest skrytek na mniejsze przesyłki – dodatkowo zabierają one również mniej miejsca w samochodach dostawczych, co zdecydowanie może ograniczyć liczbę kursów.

Najbardziej ekologiczną formą dostawy jest odbiór w urządzeniu Paczkomat. Wytwarza zdecydowanie mniej gazów cieplarnianych, a przy tym pozwala zaoszczędzić czas zarówno kurierowi, jak i klientowi.

Related posts
Ecommerce

3 ćwiczenia koordynacyjne dla dzieci, które łączą zabawę z nauką

Ecommerce

Dlaczego warto postawić na zakupy spożywcze przez internet?

Ecommerce

Najczęstsze przyczyny zwrotu towaru zakupionego przez internet

Ecommerce

Ciekawostki na temat pracy kuriera

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]