Ecommerce

Ciekawostki na temat pracy kuriera

praca kuriera

Praca kuriera to odpowiedzialne zajęcie pełne wyzwań każdego dnia. Zakres wykonywanych obowiązków jest znacznie szerszy niż samo dostarczanie paczek. Jak wygląda praca dostawcy na co dzień, jak zdobyć taką posadę i ile można zarobić?

Praca kuriera – dowiedz się więcej!

Kurierzy to stale rosnąca grupa pracowników. Zawód rozwija się bardzo dynamicznie, ponieważ cały czas zwiększa się ilość zakupów robionych online. Ponadto kurierzy zajmują się nie tylko dostarczaniem paczek, ale również jedzenia z restauracji czy zakupów spożywczych.

Zawód ten można wykonywać zarówno na etacie, jak i w ramach własnej działalności gospodarczej. Kurierzy prowadzący firmę łatwo znajdują zatrudnienie w większych przedsiębiorstwach, gdzie mogą rozwozić przesyłki swoim własnym samochodem.

Kurier zmaga się na co dzień z wieloma trudnościami. Niekiedy auto dostawcze jest spore przez co, szczególnie w miastach, znalezienie miejsca do zaparkowania może okazać się niełatwe. Poza tym oznakowania adresów na osiedlach są czasami dość skomplikowane i trudno jest znaleźć mieszkanie odbiorcy paczki.

Podobne problemy mogą spotkać kuriera na wsiach, kiedy na domach nie ma numerów lub znajdują się w słabo widocznych miejscach. Często po dojechaniu pod właściwy adres okazuje się, że odbiorcy nie ma w domu. Czasami klienci nie odbierają także telefonu, a duża liczba takich sytuacji może prowadzić do opóźnień.

Jedną z większych trudności okazuje się czasami ciężar przesyłek. Paczka może nie tylko sporo ważyć, ale mieć także duży rozmiar, przez co niełatwo jest ją zanieść pod drzwi mieszkania. Każdy, kto chce zostać kurierem, musi wiedzieć, że jest to nierzadko wymagająca praca fizyczna. Niektórzy dostawcy np. firmy InPost, mogą liczyć na przydzielenie do obsługi automatów Paczkomat®, przez co gabaryty obsługiwanych przez nich przesyłek są ograniczone.

Obowiązki kuriera

Niektórzy pracę kuriera utożsamiają jedynie z dostarczaniem przesyłek, ale tak naprawdę dostawca wykonuje także mnóstwo pobocznych czynności. Każdego dnia rano musi zjawić się w lokalnym magazynie, gdzie przejmuje przesyłki do doręczenia.

Do jego obowiązków należy skontrolowanie stanu każdej przesyłki i odpowiednie ułożenie pudełek w samochodzie, aby wygodnie było je wyjmować przy kolejnych adresach. Kurier skanuje kod każdej paczki, co sprawia, że odbiorca otrzymuje aktualizowany status przesyłki i wie, że nadszedł dzień doręczenia.

Następnie obowiązkiem pracownika jest doręczenie wszystkich pobranych paczek do mieszkań odbiorców i do punktów odbioru. Po zakończonym dniu kurier musi udać się ponownie do magazynu, aby rozliczyć się z tego, co udało się dostarczyć, a co nie. Jego obowiązkiem jest również rozliczenie się z pieniędzy za przesyłki doręczone za pobraniem.

Kolejnego dnia musi podjąć próbę doręczenia paczek, których nie udało się dowieźć do klientów poprzedniej doby. Co ważne, kurierzy mają w obowiązku nierzadko odbieranie od nadawców paczek, które ci chcą wysłać.

Jak zostać kurierem?

Aby zostać kurierem, kandydat musi zacząć od znalezienia interesujących go ofert. Na takie można trafić zarówno na stronach internetowych konkretnych przewoźników, jak i na portalach z ogłoszeniami o pracę. Przed aplikacją warto zapoznać się dokładnie z tym, jak wygląda praca kuriera w danej firmie i jakie wymagania stawia pracodawca przed kandydatem.

W wielu ogłoszeniach można znaleźć wymóg prowadzenia własnej działalności gospodarczej i posiadania własnego samochodu dostawczego. Jeśli kandydat nie spełnia tych wymogów, to powinien szukać ogłoszeń przeznaczonych dla osób chcących pracować na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. Trzeba też zwrócić uwagę na lokalizację pracy oraz zarobki.

Warto stworzyć list motywacyjny, w którym kandydat opisze swoje cechy świadczące o tym, że sprawdzi się na stanowisku. Doświadczenie w pracy związanej z kierowaniem pojazdami czy kontaktem z klientami będzie bardzo mile widziane. Jeśli aplikacja spodoba się pracodawcy, to kandydat odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, po której otrzyma informację o zatrudnieniu lub jego braku.

Jak wyglądają zarobki kurierów?

Zarobki kuriera zależą od wielu czynników, w tym m.in. od formy zatrudnienia. Wynagrodzenie osób prowadzących własną działalność gospodarczą zwykle jest większe niż w przypadku pracowników etatowych. Zapisy umowy także mają ogromny wpływ na to, ile i jak zarabia kurier. Niektórzy rozliczani są na podstawie wypracowanych godzin, a inni na podstawie tego, ile przesyłek uda im się doręczyć w danym okresie rozliczeniowym.

Choć wynagrodzenie może być różnorodne, to można z łatwością znaleźć dane dotyczące tego, ile średnio w Polsce zarabia kurier. Informacje z 2022 roku mówią o kwocie ponad 4 tysięcy brutto miesięcznie. Wysokość pensji zależy jeszcze od obsługiwanego regionu czy pracodawcy.

Cechy kandydata na kuriera

Kurier to osoba, która każdego dnia ma kontakt z odbiorcami przesyłek. Jest przedstawicielem firmy, dla której pracuje i dba o jej wizerunek. Z tego powodu musi cechować się wysoką kulturą osobistą i znosić różne typy osobowości osób, które odwiedza. Kurier powinien być odporny na stres i działanie pod presją czasu.

Kurierzy koniecznie muszą być świetnymi kierowcami, którzy odnajdą się w trudnych sytuacjach drogowych i poradzą sobie z parkowaniem sporym pojazdem dostawczym. Ponadto do pełnienia usług kurierskich niezbędne jest zaświadczenie o niekaralności.

Kurier – zalety zawodu

Do zalet tej pracy należy m.in. brak monotonii oraz to, ile zarabia kurier. To idealne zajęcie dla osób lubiących kontakt z klientem oraz prowadzenie samochodu. Choć poszczególne dni mogą być do siebie pozornie podobne, to jednak każda przesyłka jest inna i daje okazję do spotkania innego odbiorcy. Dostawca dzięki temu doskonale zapoznaje się z regionem, w którym pracuje, co daje mu zdolność orientacji w terenie.

Kurier InPost – praca

Każdy, kto chce zająć się przesyłkami InPost, powinien sprawdzić oferty pracy dostępne na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Można tam znaleźć informacje dotyczące wymagań oraz tego, na jakich zasadach zarabia kurier w danym regionie. Nie brakuje też zalet pracy na stanowisku i informacji o benefitach.

Related posts
Ecommerce

Jak kupować jeszcze szybciej i wygodniej?

Ecommerce

3 ćwiczenia koordynacyjne dla dzieci, które łączą zabawę z nauką

Ecommerce

Dlaczego warto postawić na zakupy spożywcze przez internet?

Ecommerce

Najczęstsze przyczyny zwrotu towaru zakupionego przez internet

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]