Technologia

Na co zwrócić uwagę, aby chronić prywatność w aplikacjach mobilnych?

prywatność w aplikacjach mobilnych

Coraz więcej mówi się w kontekście ochrony prywatności w internecie. Czy twórcy aplikacji mobilnych gwarantują zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z ich oprogramowania? Na co powinna zwrócić uwagę osoba korzystająca z takich usług?

Czy aplikacje mobilne są bezpieczne?

Aplikacje mobilne są powszechnie uważane za bezpieczne. Ważne jednak, aby każdy potencjalny odbiorca podjął pewne środki ostrożności podczas ich pobierania i użytkowania. Najważniejsza zasada głosi, żeby pobierać aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł lub takich, które są użytkownikowi znane od dłuższego czasu. Kolejną, równie istotną, jest upewnienie się, że używane urządzenie korzysta z najnowszych aktualizacji zabezpieczeń chroniących przed szkodliwą zawartością.

Korzystając z aplikacji, należy zwrócić uwagę na to, o jakie uprawnienia prosi i przed ich przyznaniem upewnić się, że nie generuje to dodatkowych zagrożeń. Końcowa zasada to ustawić bezpieczne hasło – zarówno do urządzenia, jak i do programu. Dzięki temu obcy nie będą mogli uzyskać dostępu do obu w przypadku zgubienia lub kradzieży.

Sklep do pobierania aplikacji mobilnej – czy można mu zaufać?

Sklepy z aplikacjami mobilnymi do pobrania mogą różnić się pod względem wiarygodności. Wiele z głównych, powszechnie dostępnych w prawie każdym smartfonie, jest prowadzonych przez renomowane firmy i są uważane za bezpieczne do użytku – w tym Google Play (Android) oraz App Store (iOS).

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie sklepy z aplikacjami do pobrania utrzymują ten sam poziom bezpieczeństwa. Zawsze zaleca się, aby upewnić się, że wybrane centrum do pobierania oprogramowania jest bezpieczne i godne zaufania, zanim zacznie się z niego korzystać. Ponadto użytkownicy aplikacji mobilnych powinni zawsze czytać recenzje i sprawdzać oceny przed zainstalowaniem nowego oprogramowania z nieznanego źródła – może to pomóc w podjęciu konkretnej decyzji.

Specjaliści od spraw cyberbezpieczeństwa zalecają jednak, aby ignorować wszystkie źródła, które nie wzbudzają zaufania na pierwszy rzut oka.

Czy dane użytkowników podlegają ochronie danych osobowych?

Każda aplikacja mobilna działająca na terenie Polski musi funkcjonować zgodnie z zasadami RODO (Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych).

Administrator danych, czyli firma, odpowiada za to, czy ich produkt (oprogramowanie) jest zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi. Regulamin i polityka prywatności aplikacji mobilnej nie mogą być sprzeczne z zasadami ustalonymi przez władze państwa.

Zabezpieczenia biometryczne – czym są?

Bezpieczeństwo biometryczne to system, który wykorzystuje cechy fizyczne, takie jak odciski palców, rozpoznawanie twarzy i skany tęczówki, do jednoznacznej identyfikacji osoby. Jest on stosowany w wielu różnych konfiguracjach, aby zapewnić, że tylko upoważnione osoby mogą uzyskać dostęp do określonych obszarów lub informacji. Biometryczne systemy zabezpieczeń stają się coraz bardziej popularne ze względu na wysoki poziom dokładności i wygody. Uważa się je również za bardziej bezpieczne niż tradycyjne metody, takie jak hasła i PIN-y dlatego, że są praktycznie niemożliwe do powielenia.

Biometria może być wykorzystana do śledzenia ruchów osób w systemie i generowania szczegółowych raportów na temat ich aktywności, co czyni ją bardzo przydatną w sytuacjach, w których bezpieczeństwo jest najważniejsze. Każda aplikacja, która wykorzystuje tę technologię, uniemożliwia szybkie złamanie jej zabezpieczeń.

Prawne aspekty tworzenia aplikacji mobilnych

Istnieje szereg aspektów prawnych, które gwarantują bezpieczeństwo aplikacji mobilnych. Prawodawcy wiedzą, że każde logowanie i rejestrowanie wiąże się z zapisywaniem danych prywatnych obywateli. Dlatego każdy podmiot zajmujący się tego typu działalnością musi zgłosić to zawczasu do odpowiedniego organu.

W przypadku zaistnienia wycieku danych prywatnych administrator zostaje pociągnięty do odpowiedzialności przez Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych. Wyróżnia się jej cztery konkretne formy:

  • dyscyplinarną;
  • karną;
  • administracyjną;
  • cywilną.

Co w przypadku, kiedy ktoś ukradnie całe urządzenie mobilne?

Jeśli ktoś ukradnie urządzenie mobilne, jest to zazwyczaj początkiem poważnych problemów. Złodziej możliwie zyska dostęp do informacji osobistych, takich jak: numery kart kredytowych, hasła i inne wrażliwe dane przechowywane na urządzeniu. Może również użyć urządzenia do wykonywania połączeń lub wysyłania wiadomości tekstowych bez zgody właściciela. Ważne, aby podejmować kroki w celu zapobiegania kradzieży i ochrony urządzenia zawczasu. Obejmuje to przechowywanie urządzenia w bezpiecznym miejscu, gdy nie jest używane oraz stosowanie mechanizmów blokujących, takich jak numery PIN lub hasła.

Dobrze rozważyć również korzystanie z oprogramowania do zdalnego śledzenia – to rozwiązanie przyda się w lokalizowaniu przedmiotów, które zginęły. Warto pamiętać, że administrator danych wybranej aplikacji, po złożeniu odpowiedniej prośby, usunie wrażliwe informacje na życzenie klienta.

Related posts
Technologia

Jaką przewagę nad stronami internetowymi posiadają aplikacje mobilne?

Technologia

Bezpieczne zakupy w sieci – na co zwrócić uwagę?

Technologia

Jak sprawdzić, gdzie jest przesyłka?

Technologia

Jak działa zawieranie transakcji handlowych przez Internet?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]