Technologia

Jaką przewagę nad stronami internetowymi posiadają aplikacje mobilne?

Smartfon

Nic nie ułatwia życia codziennego bardziej niż smartfony. Ich funkcjonalność jest niedościgniona. Stały się istotniejsze nawet od komputerów stacjonarnych! Kto by pomyślał, że te małe urządzenia, które mieszczą się w kieszeni, mogą pozwolić na tak wiele. A żeby tego było mało, umożliwiają jeszcze korzystanie z aplikacji mobilnych.

Mobilna aplikacja – przyszłość internetu?

Technologia ewoluuje szybko. Często nowoczesne rozwiązania, które są przełomowe, potrafią być przestarzałymi już po roku od ich wprowadzenia. Chyba przyszedł już czas, aby mówić tak w kontekście stron internetowych, które zaczynają być skutecznie wypierane przez oprogramowanie mobilne. I nic dziwnego, bo dokonały one czegoś, co w głowach wielu jawiło się jako niemożliwe – ulepszyły rozwiązanie prawie że idealne!

Sukces aplikacji mobilnych nie byłby jednak możliwy, gdyby nie fakt, że dostęp do sieci internetowej stał się powszechny. Jeszcze kilka lat temu, aby skorzystać z tego dobrodziejstwa technologicznego, trzeba było udać się do kafejki internetowej. Dzisiaj wystarczy sięgnąć po swój telefon komórkowy. Użytkownicy sieci szerokopasmowej mogą sprawdzić, co dzieje się na drugim końcu świata, nawet podczas codziennej jazdy autobusem lub tramwajem.

Aplikacja a mobilne strony internetowe

Oba rozwiązania potrzebują stałego połączenia z internetem do poprawnego funkcjonowania. Na czym polega więc różnica pomiędzy aplikacją mobilną a stroną internetową?

Portale internetowe to zbiory witryn sieciowych, które można przeglądać za pomocą odpowiednich przeglądarek. Pojedyncze strony zawierają zazwyczaj teksty, obrazy, linki oraz pliki. Są przechowywane na serwerze i można dotrzeć do nich za pomocą adresu URL. Tworzą je osoby prywatne lub organizacje – w celu dostarczenia swoim użytkownikom informacji, produktów lub usług. Najlepszym tego przykładem są sklepy, które prowadzą sprzedaż online. Klienci dzięki stronie internetowej mogą zapoznać się z asortymentem oraz zakupić wybrany przedmiot z dostawą do domu.

Aplikacja mobilna to oprogramowanie, z którego mogą skorzystać użytkownicy systemów operacyjnych takich jak iOS i Android. Ich różne rodzaje można pobrać z Google Play lub App Store. Zostały one zaprojektowane specjalnie dla urządzeń mobilnych (telefony i tablety) – nie muszą ładować dodatkowego kodu lub treści z sieci, dzięki czemu są zazwyczaj szybsze i bardziej responsywne. Ich interfejs jest bardziej intuicyjny, jako że jest dostosowany do wielkości ekranu urządzenia i systemu operacyjnego. Upraszczając, można powiedzieć, że programy mobilne to bardziej rozbudowane strony internetowe, które są zoptymalizowane pod względem obsługi.

Mobilna strona internetowa

Mobilna strona internetowa to rozwiązanie, którego poprawne działanie zależy w dużej mierze od czynników takich jak np. prędkość połączenia internetowego. W porównaniu do aplikacji niemożliwe jest korzystanie z niej w trybie offline – strona nie będzie mogła się wtedy poprawnie odświeżyć. Oznacza to, że nawet w przypadku, kiedy sieć jest szybka, ale niestabilna, użytkownik może napotkać liczne problemy. Jednym z popularniejszych jest brak połączenia w momencie składania zamówienia. Wtedy internauta zmuszony jest do ponownego wpisania wszelkich informacji adresowych po raz kolejny, gdy zasięg zostanie już przywrócony.

Mobilna strona internetowa, podobnie jak aplikacja mobilna, wymaga ściągnięcia oprogramowania. W tym przypadku mowa o przeglądarce internetowej. Co prawda, urządzenia mobilne mają do nich zapewniony fabryczny dostęp, ale te, które są lepsze, trzeba wyszukać na własną rękę. Użytkownicy, którzy nie zdecydują się na to, będą zmuszeni do korzystania z przestarzałych wersji witryn sieciowych, w których nie występuje np. możliwość otrzymywania powiadomień. Dla porównania każda aplikacja ma taką funkcję, a włącza się ona zazwyczaj automatycznie.

Funkcje aplikacji mobilnych

Każda aplikacja jest w stanie:

  • działać w tle;
  • śledzić aktywność użytkownika i na jej podstawie dobierać promocje;
  • zapisywać informacje dla wygody klienta, np. adresu dostawy lub wysyłki;
  • aktualizować się samodzielnie;
  • wykorzystywać rozwiązania mobilne np. usługi lokalizacyjne.

Najczęściej pobierane aplikacje stworzone są w sposób, który ma na uwadze przede wszystkim wygodę własnych użytkowników. Ich interfejsy są proste i intuicyjne, by z ich obsługą poradziły sobie nawet osoby korzystające z telefonów komórkowych sporadycznie.

Aplikacja InPost mobile

Aplikacja mobilna InPost jest jedną z najpopularniejszych w Polsce. Jej użytkownicy zachwalają sobie, że umożliwia ona nadanie paczki nawet bez wcześniejszego przygotowania etykiety. Cały proces nadawczy zostaje zautomatyzowany tak, by jedynym zadaniem, które pozostało klientowi, było wsadzenie paczki do odpowiedniej skrytki w urządzeniu Paczkomat®.

To jednak nie koniec udogodnień, które przygotowali swoim odbiorcom twórcy tego oprogramowania. Wygodne notyfikacje typu push oraz możliwość szczegółowego śledzenia przesyłek – zarówno nadawanych, jak i odbieranych. A najlepsze jest to, że do korzystania z InPost Mobile nie trzeba się nawet logować, bo wystarczy podać sam numer telefonu. Tak wygodnego rozwiązania nie było jeszcze chyba nigdy!

Użytkownik w świecie internetu

Koniec końców to od użytkownika zależy, które rozwiązanie technologiczne wygrywa, ponieważ to on decyduje się na korzystanie z któregoś. Niesamowicie ważne jest więc, aby mieć w pamięci, że korzystanie z sensownych udogodnień może w przyszłości poskutkować tym, że z podobnych skorzystają inne firmy.

Większość biznesów dba o swoich klientów, np. wprowadzając programy lojalnościowe, które pozwalają zdobywać punkty stałym kupującym. Te przekładają się potem na ciekawe promocje i zniżki podczas następnych zakupów.

Related posts
Technologia

Na co zwrócić uwagę, aby chronić prywatność w aplikacjach mobilnych?

Technologia

Bezpieczne zakupy w sieci – na co zwrócić uwagę?

Technologia

Jak sprawdzić, gdzie jest przesyłka?

Technologia

Jak działa zawieranie transakcji handlowych przez Internet?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]