Technologia

Kupujesz w e-sklepie? Sprawdź, gdzie możesz śledzić przesyłki

przekierowanie paczki

Zamiast kupować w sklepach stacjonarnych, konsumenci coraz częściej decydują się na zakupy online. Aktualnie w sklepach internetowych można nabyć niemal wszystko: od artykułów spożywczych, przez ubrania, meble, aż po sprzęty RTV i AGD. W przeciwieństwie do zakupów stacjonarnych nabyty towar nie trafia jednak od razu w ręce konsumenta. Sprzedawca lub zajmująca się tym firma logistyczna wysyłają produkty na wskazany przez klienta adres lub do punktu odbioru. Istnieją narzędzia, które pozwalają śledzić przesyłkę. Wyjaśniamy, w jaki sposób można z nich korzystać.

Śledzenie przesyłek – co to jest?

Śledzenie przesyłek (tracking) to narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić lokalizację nadanej paczki. Ta funkcjonalność jest darmowa – powinien mieć do niej dostęp każdy konsument, który zdecydował się na zakup online. Monitorowanie paczki jest możliwe dzięki jej unikalnemu numerowi. Powinien on zostać wysłany do odbiorcy, gdy tylko paczka zostanie zarejestrowana przez nadawcę w systemie przewoźnika. Następnie klient może wpisać numer listu przewozowego w aplikacji lub na stronie internetowej firmy kurierskiej, by uzyskać informacje o statusie zamówienia i dowiedzieć się, kiedy kurier doręczy paczkę do celu.

Aplikacja do śledzenia przesyłek – wszystko pod kontrolą

Każdy przewoźnik oferuje na swojej stronie internetowej miejsce, w którym można sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się nadana paczka. By skorzystać z tej opcji, musisz wejść na stronę, znaleźć zakładkę z opcją śledzenia przesyłki i wprowadzić jej indywidualny numer. Numer otrzymasz od sprzedawcy za pośrednictwem e-maila, gdy tylko ten zarejestruje przesyłkę w systemie firmy kurierskiej. Zazwyczaj również za pośrednictwem e-maila będziesz otrzymywać powiadomienia, gdy status przesyłki się zmieni. Jednak opcje śledzenia na stronach internetowych dają możliwość kontrolowania tego w dowolnym momencie.

W sklepach z aplikacjami (Google Play, App Store) można dodatkowo znaleźć wiele apek, które umożliwiają kontrolowanie statusu przesyłki. Niektóre z nich oferują śledzenie paczek od różnych dostawców, a inne obsługują system tylko jednego przewoźnika. Niezależnie od tego, którą aplikację wybierzesz, korzystanie z niej powinno być proste i intuicyjne. Wystarczy że w odpowiednim polu wpiszesz numer swojej paczki, a aplikacja natychmiast wyświetli Ci jej aktualny stan oraz historię wcześniejszych wysyłek. Dzięki temu w szybki i prosty sposób dowiesz się, gdzie dokładnie znajduje się Twoja przesyłka.

Funkcje aplikacji mobilnych – jak sprawdzić, gdzie jest przesyłka?

Monitorowanie statusu paczki to główne zadanie śledzących aplikacji mobilnych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, obsługa takich apek jest niezwykle prosta, więc w zaledwie kilka sekund możesz dowiedzieć się, na jakim etapie doręczenia znajduje się Twoje zamówienie. Po otwarciu apki zobaczysz pole, do którego możesz wpisać numer swojej paczki. Niektóre aplikacje oferują też skaner kodów QR i kreskowych. Apki mogą wysyłać powiadomienia o zmianach statusu wyczekiwanej paczki, dzięki czemu cały czas będziesz na bieżąco.

Aplikacja InPost Mobile to miejsce, w którym znajdziesz wszystkie informacje o swoich paczkach, za których doręczenie odpowiada InPost. Program pobierzesz za darmo ze sklepu Google Play, App Store oraz Huawei AppGallery na swoje urządzenie mobilne. Wystarczy się zarejestrować, a wszystkie paczki (nadane oraz odbierane) będą pojawiać się w apce automatycznie, bez konieczności ręcznego wprowadzania ich numeru. Jeśli jednak chcesz śledzić paczkę bliskiej Ci osoby, możesz to zrobić właśnie po wpisaniu unikatowego numeru. By sprawdzić, na jakim etapie wysyłki znajduje się Twoja paczka, wystarczy uruchomić aplikację i wejść w zakładkę „Odbieram” lub „Nadaję”. Informacja o tym, na jakim etapie Twoje zamówienie jest w danym momencie, będzie natychmiastowo widoczna. Po kliknięciu menu „Więcej” możesz prześledzić wszystkie statusy: od przygotowania przesyłki aż do jej dostarczenia. Przy każdym statusie znajdziesz datę oraz godzinę jego aktualizacji, dzięki czemu wiesz dokładnie, kiedy i gdzie była Twoja paczka. Aplikacja InPost Mobile poza monitorowaniem paczek umożliwia także ich bezdotykowy odbiór z Paczkomatu oraz nadawanie przesyłek bez konieczności drukowania etykiety wysyłkowej.

Czy warto śledzić przesyłki przez Internet?

Internet zapewnia tak wiele możliwości, że nie jesteśmy w stanie korzystać ze wszystkich jego funkcjonalności. Śledzenie przesyłki jest jednak jednym z narzędzi, które dotyczą szczególnie szerokiego grona odbiorców. Zakupy online robią dziś bowiem niemal wszyscy. Nic dziwnego, że klienci są ciekawi, gdzie aktualnie znajduje się ich zamówienie. Bywa, że paczki są zamawiane na ostatnią chwilę, np. przed urodzinami bliskiej osoby czy świętami Bożego Narodzenia. Dzięki możliwości monitorowania statusu zamówienia jesteś w stanie ocenić, czy Twoja paczka dotrze na czas. Ponadto dzięki znajomości numeru nadania dowiadujesz się, czy sprzedawca wysłał już zamówienie, czy może nawet jeszcze nie wyruszyło w swoją podróż. Zdarza się też, że przy dostawie dochodzi do oszustw czy zaginięć paczek – tracking może okazać się kluczowy w rozwiązywaniu tego typu problemów. Rejestrowanie każdego etapu doręczenia z pewnością pomoże dowiedzieć się, kiedy dana paczka uległa uszkodzeniu czy zagubieniu.

Dużą zaletą apek mobilnych obsługujących różnych przewoźników jest to, że wszystkie Twoje zamówienia znajdują się w jednym miejscu. Niezależnie od tego, w jakiej firmie kurier jest zatrudniony, sprawdzisz przesyłkę w tej samej apce – i to za pomocą jedynie kilku kliknięć. To doskonała opcja dla osób, które dużo kupują przez Internet. Jeżeli zamawiasz paczki do domu, monitorowanie statusu pozwoli Ci określić, kiedy kurier zapuka do drzwi. Poinformuje Cię o tym powiadomienie, że Twoje zamówienie zostało wydane do doręczenia. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których dostawca dociera do pustego domu. Będzie to szczególnie istotne w przypadku dużych paczek, których kurier nie może wrzucić do skrzynki na listy. Jednak to nie tylko klient czerpie profity z monitorowania przesyłek. Korzyści odnaleźć można także po stronie nadawców – są oni w stanie sprawdzić, czy nadana paczka została już odebrana oraz na jakim etapie znajduje proces doręczenia. Dzięki temu, że każdy konsument może łatwo samodzielnie sprawdzić aktualne miejsce zamówionej przesyłki, sprzedawca unika pytań dotyczących realizacji zamówienia. W wydatny sposób usprawnia to wymianę informacji i pozwala także szybko zaspokoić ciekawość konsumenta. Podsumowując: z dużą pewnością można stwierdzić, że dokładny tracking przesyłek online, który zapewnia współczesna zaawansowana technologia, niesie wiele atutów zarówno dla konsumentów, jak też sprzedawców. Zdecydowanie warto więc śledzić paczki online!

Related posts
Technologia

Na co zwrócić uwagę, aby chronić prywatność w aplikacjach mobilnych?

Technologia

Jaką przewagę nad stronami internetowymi posiadają aplikacje mobilne?

Technologia

Bezpieczne zakupy w sieci – na co zwrócić uwagę?

Technologia

Jak sprawdzić, gdzie jest przesyłka?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]