Marketing

Sukces mediów społecznościowych – z czego wynika?

Media społecznościowe

Działalność zarówno osób prywatnych, jak i przedstawicieli różnorodnych firm w serwisach społecznościowych jest coraz bardziej zauważalna. Social media to doskonały sposób na komunikację, docieranie do nowych obserwatorów i prezentację swojej marki. Nie każdemu jednak udaje się zgromadzić zaangażowaną społeczność. Jakie są czynniki wpływające na sukces w mediach społecznościowych i jak badać sukces w social mediach? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Media społecznościowe – co to jest?

To interaktywne technologie, które umożliwiają komunikowanie się i udostępnianie treści za pomocą Internetu. Mogą przybierać formę blogów, serwisów społecznościowych (Facebook, Instagram) czy forów dyskusyjnych. W ostatnich latach znacznie poszerzyły one oferowane przez siebie możliwości i stały się nie tylko miejscem komunikacji, ale dla wielu osób też sposobem na pracę. Świat social mediów cały czas się rozwija i poszerza, gromadząc każdego dnia nowych użytkowników i zwiększając swoje społeczności.

Sukces w social mediach – czynniki

Na sukces w social mediach wpływa mnóstwo różnorodnych czynników. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej świadomi i wymagający. Szukają jakościowych treści od wiarygodnych twórców, a wśród tych konkurencja jest coraz większa. Zatem na sukces w social mediach składają się m.in.:

  • rodzaj platformy – zanim rozpocznie się działalność w social mediach i budowanie pozycji swojej marki, warto rozeznać się, które medium społecznościowe będzie najlepsze dla danej firmy czy osoby. Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter czy YouTube to różne miejsca, na których można publikować innego typu treści i trafiać na zupełnie innych ludzi. Wpasowanie się w charakter platformy ze swoimi treściami to pierwszy klucz do sukcesu;
  • oryginalność – profili o podobnych tematykach na wszystkich platformach społecznościowych jest całe mnóstwo, dlatego w osiągnięciu sukcesu zdecydowanie przydaje się coś, co wyróżnia daną osobę czy markę na tle innych. Nieuzinkowe i atrakcyjne pomysły zawsze znajdą swoją grupę docelową;
  • komunikacja z odbiorcami – bardzo ważne jest to, by własciciel danego profilu dbał o kontakt ze swoimi obserwatorami. Budowanie aktywnej i zaangażowanej grupy docelowej to jeden z głównych kluczy do sukcesu, dzięki któremu o danym profilu dowiaduje się coraz więcej nowych osób, wśród których mogą być np. potencjalni klienci marki;
  • regularność – regularne dodawanie postów i regularna aktywność np. w instagramowej relacji sprawia, że profil jest lepiej pozycjonowany i zwiększa się prawdopodobieństwo zbudowania zaangażowanej społeczności. Mało kto chętnie obserwuje konta, na których tygodniami nic się nie dzieje, dlatego warto dodawać nowe treści najrzadziej co kilka dni. Do tego warto wykorzystać narzędzia umożliwiające planowanie postów.

Ponadto, by odnieść sukces w social mediach, warto zadbać o spójność wizualną i tematyczną profilu oraz trzymanie się swoich wartości. Odbiorcy doceniają transparentność i szczery kontakt z twórcami, którzy polecają im jakościowe i sprawdzone produkty czy usługi. W wypadku profili firmowych ogromnie ważne jest budowanie świadomości marki wśród obserwatorów.

Marketing w social mediach

Media społecznościowe to doskonałe miejsce do realizowania marketingu marki. Właściciele sklepów internetowych oraz inni usługodawcy za pośrednictwem sieci mogą nieustannie docierać do nowych klientów. Promocja produktów oraz usług w social mediach nierzadko przynosi zaskakujące efekty. Kluczowymi elementami prowadzącymi do skutecznego marketingu w Internecie są m.in.: autentyczność, regularność, odpowiedni dobór platformy, angażowanie swoich obserwatorów oraz reagowanie na aktualne wydarzenia i wykorzystywanie ich. W skutecznym zaznaczaniu obecności marki na rynku przydatna okazuje się kreatywność i wykorzystywanie okazji do promocji. Osoby odpowiedzialne za posty promocyjne powinny nieustannie śledzić bieżące wydarzenia i trendy (kulturalne, społeczne) i w atrakcyjny sposób przekładać je na treści promujące markę.

W ostatnim czasie szczeólnie dużą popularnością cieszą się m.in. memy związane z popularnymi serialami czy innymi tekstami kultury, które w kreatywny sposób nawiązują do danej marki i trafiają do stałych użytkowników oraz nowych odbiorców. Udane i właściwie realizowane strategie marketingowe są w stanie zwiększyć zaangażowanie potencjalnego klienta, a ich efektem jest nierzadko skuteczna sprzedaż w social mediach. W marketingu internetowym można działać nie tylko poprzez budowanie atrakcyjnego kontentu, ale też inwestując w reklamy. Jednak sama reklama sklepu na Facebooku czy Instagramie nie gwarantuje sukcesu i wysokich dochodów. Należy łączyć ją z regularnie i starannie prowadzonym profilem, którego właściciele naprawdę chcą budować zaangażowanie odbiorców i tworzą merytotyczne i ciekawe posty.

Jak badać sukces w social mediach?

Jak sprawdzić, czy promocja marki w mediach społecznościowych jest skuteczna i przynosi oczekiwane korzyści? Poza tym, że po części wskazują na to np. wyniki sprzedaży towarów czy usług, można kontrolować także statystyki oferowane przez social media. Warto sprawdzać swoje zasięgi, które pokazują, do jak wielu osób dotarły dane treści i jak wiele z nich na nie zareagowało (polubiło, skomentowało, udostępniło). Pozwala to sprawdzić, jaka część obserwatorów jest realnie zaangażowana w treści. Liczą się do tego także wiadomości czy reakcje na relacje. Warto sprawdzać też oznaczenia na zdjęciach czy story. Zadowoleni z zakupów konsumenci chętnie dzielą się swoimi poleceniem w social mediach i zdecydowanie warto na to reagować. Jeśli dana marka udostępni u siebie relację czy zdjęcie wykonane przez klienta, inni też chętnie podzielą się swoimi fotografiami czy opiniami. Intensywna komunikacja i wymiana zdań z obserwatorami jest niepodważalnie jednym z najlepszych dowodów na to, że działania marketingowe w mediach społecznościowych przynoszą oczekiwane efekty. Podsumowując, na sukces social mediów składa się masa czynników, ale zawsze kluczowym elementem, który może pomóc w jego osiągnięciu, jest skuteczna komunikacja i oferowanie swoim odbiorcom wysokiej jakości treści.

Related posts
Marketing

Budowanie lojalności klienta – skuteczne wskazówki

Marketing

Jaką formę dostawy najczęściej wybierają klienci sklepów internetowych?

Marketing

Black friday – jakie promocje zadowolą klientów?

Marketing

Specjalista ds. social mediów – czy potrzebujesz go w swoim biznesie online?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]