Marketing

Internetowe platformy sprzedażowe

Internetowe platformy sprzedażowe

Aby sprzedawać przedmioty w sieci, wcale nie trzeba mieć własnej witryny internetowej. Istnieje wiele platform, które pozwalają nie tylko rozpocząć sprzedaż, ale także prowadzić ją na bardzo szeroką skalę. Jakie sklepy internetowe wybrać, aby rozwinąć biznes online?

Co to jest platforma sprzedażowa?

Platforma sprzedażowa to miejsce w sieci, w którym sprzedawcy mogą oferować klientom swoje produkty. Serwisy te dzieli się na dwa typy: marketplace i platformy e-commerce udostępniające szablony do tworzenia własnych sklepów. Na marketplace swoje produkty oferuje zarówno mnóstwo firm, jak i osób prywatnych. Użytkownik wyszukuje produkt po nazwie i ukazują mu się przedmioty należące do różnych sprzedawców. Przykładem takiej platformy jest OLX czy Amazon.

W drugim przypadku sprzedawcy mogą skorzystać z szablonów, na których tworzą swój sklep internetowy. Są w stanie dowolnie go personalizować, a do tego stworzyć indywidualny link, który kieruje właśnie do produktów konkretnego sprzedawcy. Sprzedaż odbywa się zatem na platformie nienależącej bezpośrednio do właściciela firmy, ale w ramach abonamentu może on korzystać z gotowych systemów pozwalających na sprzedaż.

Czym jest platforma sprzedażowa w aplikacji mobilnej?

W dzisiejszych czasach klienci do zakupów wykorzystują coraz częściej urządzenia mobilne. Nabywają przedmioty za pośrednictwem telefonu komórkowego czy tableta. Rynek e-commerce odpowiada na te zmiany, dlatego wiele platform sprzedaży internetowej oferuje klientom aplikacje mobilne.

Aplikacja działa tak samo, jak strona internetowa, ale trzeba ją najpierw zainstalować na swoim urządzeniu przenośnym. Oprogramowanie jest tworzone tak, aby dopasowywało się do wielkości smartfona i specyficznego trybu obsługi. Dzięki aplikacjom korzystanie z platform e-commerce w Polsce i nie tylko staje się znacznie prostsze i bardziej intuicyjne.

Darmowa platforma sprzedażowa – Facebook Marketplace

Facebook Marketplace to platforma sprzedażowa, z której może skorzystać każdy użytkownik portalu społecznościowego. Służy do wystawiania przedmiotów powiązanych z wieloma kategoriami produktowymi takimi jak: pojazdy, artykuły biurowe, elektronika, instrumenty muzyczne, hobby, zabawki i gry, odzież, artykuły remontowe i wiele więcej.

Ponadto platforma służy także jako miejsce ogłoszeń związanych z zakupem i wynajmem nieruchomości. Aby dodać swoją ofertę w serwisie, trzeba kliknąć opcję „Utwórz nowe ogłoszenie”. Następnie wybiera się, czy produkt jest przedmiotem, pojazdem czy nieruchomością. Wstawia się zdjęcia, ustawia lokalizację sprzedaży, dodaje opis produktu i wpisuje cenę. Następnie ogłoszenie przechodzi szybki proces weryfikacji i staje się widoczne dla innych użytkowników Facebooka.

Marketplace – kiedy wybrać taką formę sprzedaży?

Marketplace to dobra opcja dla młodych firm lub niewielkich przedsiębiorstw, ponieważ pozwala na oferowanie swoich produktów za darmo. Aby móc prowadzić swój sklep e-commerce na platformie, trzeba ponosić koszty związane z abonamentem. Jest to dobry wybór także dla osób prywatnych, które co jakiś czas sprzedają produkty różnego typu np. po remoncie czy porządkach w szafie.

Vinted – sprzedaż online ubrań i nie tylko

Jeśli ktoś chce sprzedawać swoje ubrania, to jedną z najlepszych opcji jest skorzystanie z aplikacji Vinted. To platforma służąca do wystawiania ofert prywatnych. Wśród użytkowników swoje uznanie zyskała m.in. sprawną obsługą klienta. Gdy użytkownik kupi jakiś przedmiot, sprzedawca otrzymuje etykietę wysyłkową, którą musi wydrukować i przykleić na paczkę. Wysyłając paczkę urządzeniem Paczkomat® InPost, możesz nadać ją bez etykiety. Kupujący i sprzedający mogą śledzić status przesyłki, a ponadto po zakończonej transakcji wystawiają sobie opinie. Te są pomocne dla kolejnych użytkowników, którzy chcieliby kupić coś od danego użytkownika.

Allegro – jedna z najpopularniejszych platform do sprzedaży online

Jeśli chodzi o platformy sprzedażowe w Polsce, to zdecydowanie jednym z najpopularniejszych miejsc do wystawiania produktów jest Allegro. To strona internetowa ciesząca się wysokim poziomem zaufania użytkowników. Oferuje kupującym wiele udogodnień, w tym np. pakiet Smart, dzięki któremu mogą oni liczyć na darmowe dostawy. Doręczenia objęte promocją to np. dostawy do automatów Paczkomat®. Kategorie produktowe dostępne na platformie to m.in. Dom i Ogród, Dziecko, Motoryzacja, Nieruchomości, Zdrowie, Kultura i rozrywka czy Moda.

Od czego zacząć sprzedaż w internecie?

Sprzedaż w platformowym sklepie internetowym warto rozpocząć od zrobienia wysokiej jakości zdjęć produktów. Fotografie powinny prezentować wszelkie szczegóły towaru i odzwierciedlać prawidłowo kolory. Następnie trzeba przygotować wyczerpujące i chwytliwe opisy produktowe. Po wyborze najbardziej odpowiadającej sprzedawcy platformy sprzedażowej wystarczy wystawić ogłoszenia, co jest procesem bardzo intuicyjnym, a następnie czekać na pierwsze zamówienia. Bardzo dużą rolę w całym procesie odgrywa także przemyślany marketing.

Jakie zalety mają portale sprzedażowe?

Wielu sprzedawców nie otwiera swojego sklepu internetowego, bo platformy posiadają znacznie więcej zalet. Przede wszystkim mają one swoich klientów, więc nie trzeba zaczynać budowania bazy konsumenckiej zupełnie od zera. Poza tym w porównaniu do sklepów internetowych taka sprzedaż jest tańsza.

Related posts
Marketing

Budowanie lojalności klienta – skuteczne wskazówki

Marketing

Jaką formę dostawy najczęściej wybierają klienci sklepów internetowych?

Marketing

Black friday – jakie promocje zadowolą klientów?

Marketing

Specjalista ds. social mediów – czy potrzebujesz go w swoim biznesie online?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]