Ecommerce

Przesyłki kurierskie – co trzeba wiedzieć przed zamówieniem usługi?

kurier

Nadanie paczki to czynność, którą można zrealizować na różne sposoby, a jedną z możliwości jest zamówienie kuriera, który przyjedzie po przesyłkę bezpośrednio pod wskazany adres. Jest to nie tylko wygodne, ale również szybkie i bezpieczne rozwiązanie, ponieważ przesyłki wysyłane w ten sposób można śledzić aż do momentu, w którym dotrą one do odbiorcy. Jak zamówić przesyłkę kurierską? W jakim czasie kurier doręczy paczkę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zamów kuriera – nie przepłacaj i korzystaj z funkcji “śledzenie przesyłek”

Dlaczego warto zamówić kuriera? Przede wszystkim ze względu na fakt, że umożliwia to szybkie i wygodne nadanie przesyłki, niezależnie od jej gabarytu, czy wagi. Poza tym zamawiając firmę kurierską, można również oszczędzić czas oraz pieniądze, ponieważ przesyłka odbierana jest bezpośrednio od nadawcy. W efekcie nie musi on stać i nadawać paczki w punkcie, a co za tym idzie dojeżdżać do niego, czy oczekiwać w kolejce. Co więcej, firmy kurierskie umożliwiają śledzenie przesyłki na całej trasie, od momentu jej nadania do chwili, w której nastąpi odbiór paczki. To właśnie dzięki temu wysyłanie paczek jest bezpieczne, ponieważ zarówno ich nadawca, jak i odbiorca (jeśli wysyłający udostępni mu nr przesyłki) może w dowolnym momencie sprawdzić, gdzie znajduje się paczka. Pozwala to przewidzieć, kiedy nastąpi jej doręczenie.

Jak zamówić kuriera?

Osoby wysyłające różnego rodzaju przesyłki prywatne, czy firmowe coraz częściej decydują się na to, by zamówić kuriera. Potwierdzeniem tego faktu może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: przesyłka kurierska InPost jak to działa. Jak zatem zamówić kuriera? Otóż jest to bardzo proste, a cała czynność sprowadza się do wypełnienia formularza na stronie internetowej, dokonania zapłaty za nadanie oraz wydruku listu przewozowego.

Wypełnienie formularza na stronie internetowej

W tym celu wystarczy wejść na jego stronę internetową oraz wypełnić dedykowany formularz oraz dokonać opłaty. Najważniejsze jest oczywiście prawidłowe wypełnienie formularza, ponieważ należy w nim podać zarówno dane nadawcy, jak i odbiorcy paczki. To w tym miejscu należy określić również jej parametry, takie jak wielkość, czy waga, a także wybrać opcję doręczenia, ponieważ odbiorca może zażyczyć sobie dostarczenie przesyłki do automatu Paczkomat lub dostarczenie jej pod wskazany adres. Wypełniając dane odbiorcy, warto podać również jego numer telefonu, ponieważ kurier będzie mógł się dzięki temu z nim skontaktować w celu ustalenia terminu odbioru. Na etapie wypełniania formularza należy zdecydować również o skorzystaniu z usług dodatkowych oferowanych przez kuriera, czego przykładem może być ubezpieczenie przesyłki.

Wydruk listu przewozowego

Po wypełnieniu formularza wystarczy pobrać i wydrukować list przewozowy, a następnie wybrać opcję „zamów kuriera”. Wydrukowany list przewozowy należy przykleić do paczki w taki sposób, by był on widoczny i czytelny. Warto w tym celu posłużyć się kopertami foliowymi, które można przykleić do paczki. Ich brak nie powinien stanowić problemu, ponieważ w większości przypadków posiada je kurier.

O czym musisz wiedzieć, chcąc zamówić kuriera do domu?

Zamówienie kuriera do domu jest bardzo proste, a sama usługa jest ogólnodostępna. Warto jednak podkreślić, że chcąc zamówić kuriera, należy odpowiednio się do tego przygotować. Co to oznacza? Otóż, warto najpierw:

  • zapoznać się z ofertą kuriera, co pozwoli wybrać odpowiednią zarówno dla siebie, jak i odbiorcy przesyłki formę wysyłki;
  • uzyskać dokładny adres odbiorcy oraz jego numer telefonu, dzięki czemu paczka trafi pod właściwy adres;
  • właściwie zapakować paczkę, pamiętając jednocześnie, że jednocześnie transportowane będzie wiele przesyłek kurierskich, a co za tym idzie, muszą być one zabezpieczone przed przypadkowym uszkodzeniem;
  • dokładnie zmierzyć i zważyć zapakowaną paczkę, ponieważ uzyskane dane będą niezbędne do wyliczenia opłaty za jej nadanie;
  • wydrukować list przewozowy, który należy następnie nakleić na paczkę.

Dopiero po wykonaniu tych czynności należy zamówić kuriera, ponieważ warto mieć świadomość, że może on przyjechać po przesyłkę nawet w ciągu godziny. Oczywiście w wielu przypadkach istnieje również możliwość ustalenia terminu odbioru przesyłek kurierskich, jednak kurier nigdy nie powinien czekać na przygotowanie paczki, ponieważ w jego pracy najcenniejszy jest czas. W wielu przypadkach kurier dzwoni również do klienta z pytaniem, czy przesyłka jest już gotowa do odbioru.

Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie, wysyłając przesyłkę należy odpowiednio ją zapakować. Jest to bardzo ważne zarówno ze względu na bezpieczeństwo jej zawartości, jak i ze względu na wygodę kuriera w trakcie procesów sortowania, czy transportu przesyłek. W związku z tym, jeżeli to możliwe, paczkę należy umieścić w opakowaniu kartonowym o regularnym kształcie, co ułatwi umieszczenie jej w opakowaniu zbiorczym, w którym będzie transportowana, czy ułożenie na samochodzie. W efekcie ograniczone do minimum zostanie ryzyko przemieszczania się paczek w transporcie, a co za tym idzie wzajemnego uszkadzania się przesyłek.

Pakując przesyłkę, należy zabezpieczyć ją również folią bąbelkową lub specjalnymi wypełniaczami, co sprawi, że jej zawartość nie będzie ruchoma, a co za tym idzie narażona na uszkodzenie. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku niewielkich przedmiotów, które są zarazem narażone na uszkodzenia mechaniczne.

W jakim czasie kurier doręczy nadaną paczkę?

Osobom, które wysyłają przesyłki kurierskie, zależy przede wszystkim na ich szybkim doręczeniu do odbiorcy. Ile idzie przesyłka kurierska? Z reguły kurier doręcza ją kolejnego dnia roboczego, jednak w niektórych przypadkach może potrwać to trochę dłużej. Z czego to wynika? Najczęstszą przyczyną opóźnień są zdarzenia losowe, czego przykładem może być zablokowana droga (np. wskutek wypadku), czy nagłe pogorszenie warunków atmosferycznych, co powoduje, że transport przesyłki się opóźnia. Kurier może również nie dotrzeć na czas w przypadku, gdy odbiorca mieszka na odludziu lub adres podany przez nadawcę jest nieprawidłowy. W związku z tym bardzo ważne jest umieszczenie w liście przewozowym numeru telefonu do odbiorcy, co pozwoli kurierowi się z nim skontaktować.

Co jeszcze może spowodować, że kurier nie dostarczy przesyłki w oczekiwanym terminie? Szczególną sytuacją są okresy przedświąteczne, ponieważ zarówno przed świętami Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocą kurierzy doręczają naprawdę ogromne ilości przesyłek, co sprawia, że w niektórych przypadkach dochodzi do opóźnień. Oczywiście w tym czasie, pracują z reguły od rana do wieczora oraz w soboty, jednak wysyłka paczki na ostatnią chwilę zawsze wiąże się z ryzykiem, że nie zostanie ona dostarczona na czas.

Podsumowując, należy stwierdzić, że skorzystanie z usługi zamówienia kuriera do domu to sposób na szybkie nadanie przesyłki, która może zostać doręczona już następnego dnia. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również bezpieczne, ponieważ paczka może być śledzona w Internecie.

Related posts
Ecommerce

3 ćwiczenia koordynacyjne dla dzieci, które łączą zabawę z nauką

Ecommerce

Dlaczego warto postawić na zakupy spożywcze przez internet?

Ecommerce

Najczęstsze przyczyny zwrotu towaru zakupionego przez internet

Ecommerce

Jaka jest najbardziej ekologiczna forma dostawy?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]