Ecommerce

Jak wygląda praca kuriera?

jak wygląda praca kuriera

Usługi kurierskie cieszą się coraz większą popularnością. Z roku na rok wzrasta ilość przesyłek, a pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła ten trend. Do rozwożenia tak wielu paczek potrzeba jednak wielu dostarczycieli. Czy warto zainteresować się karierą w roli kuriera?

Kurier praca – jak zostać kurierem?

Okazuje się, że aby realizować się w zawodzie kuriera nie trzeba posiadać specjalnych kwalifikacji albo kompetencji. Najważniejsze jest prawo-jazdy. Większość firm poszukuje kierowców z uprawnieniami kategorii B, czyli do prowadzenia pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. To specyfikacja większości busów, jakimi poruszają się kurierzy. Jednak do przewozu gabarytów czy specjalnych przesyłek na paletach mogą być wymagane dodatkowe zezwolenia, np. prawo-jazdy kategorii C, czyli na samochody ciężarowe, kurs obsługi podnośnika HDS i szkolenia do przewozu towarów. Są to jednak wyjątkowe sytuacje i w większości ofert pracy wymagane są tylko uprawnienia na samochody osobowe.

Dobrą informacją jest, że do pracy jako kurier nie trzeba kończyć specjalnych szkół. W wielu przypadkach wystarczy matura, a i to nie zawsze. Daje to możliwość rozwoju zawodowego osobom bez wykształcenia. Jednak w zamian za to pracodawcy stawiają na szereg umiejętności miękkich, wynikających ze specyfiki zawodu. Będą to:

  • Punktualność,
  • Dokładność,
  • Dobra orientacja przestrzenna i umiejętność nawigowania,
  • Uczciwość (kurierzy mają styczność z pokaźnymi kwotami w gotówce i paczkami zawierającymi cenne przedmioty),
  • Kultura osobista – kurier pracuje bezpośrednio z klientami,
  • Uwarunkowania fizyczne – dobra kondycja z uwagi na konieczność wnoszenia paczek, często ciężkich.

Jeśli więc chcesz zostać kurierem i spełniasz powyższe ogólne wymagania, warto przyjrzeć się ofertom na portalach ogłoszeniowych.

Gdzie szukać pracy jako kurier?

Osoby szukające perspektyw na stanowisku kuriera mają kilka opcji do wyboru. Najprostszą jest odpowiedzenie na ogłoszenia o pracę publikowane przez firmy kurierskie. Zazwyczaj będzie to zatrudnienie w oparciu o umowę-zlecenie, duże przedsiębiorstwa mogą jednak zatrudniać także na umowę o pracę. Ta druga opcja jest dużo lepsza z punktu widzenia pracownika.

Jeszcze jednym sposobem by wkręcić się w zawód kuriera jest założenie własnej działalności gospodarczej. Na samozatrudnieniu można wtedy świadczyć usługi innym firmom jako podwykonawca. Nie jest to jednak dobra opcja na start, bowiem wymaga zainwestowania we własny samochód, a ceny busów, nawet używanych, znacznie wykraczają poza możliwości, jakie dają pierwsze zarobki kurierów.

Jest jeszcze jedna opcja, która jednak wydaje się sensowna jedynie w dużym mieście – są to kurierzy rowerowi, którzy odbierają paczki z punktów kurierskich i rozwożą do odbiorców w danej dzielnicy. Z uwagi na infrastrukturę i ruch drogowy są dużo bardziej mobilni od zmotoryzowanych kolegów, ale też bardziej uzależnieni od warunków atmosferycznych. Nie jest to też praca możliwa do wykonania tęgą zimą.

Jak wygląda praca kuriera?

Kurierzy zaczynają dzień wcześnie rano. Ich pierwszym zadaniem jest podstawienie samochodu pod wyznaczoną rampę, a następnie skanowanie przesyłek przygotowanych wcześniej przez pracowników sortowni. Każdy z kurierów ma przydzieloną własną strefę, w której dostarcza paczki.

Później kurier odpowiada za samodzielny załadunek przesyłek do pojazdu lub nadzór nad tym procesem. Pakunki powinny być ułożone zgodnie z kolejnością wydawania, żeby usprawnić pracę.

Kurier musi umieć obsługiwać skaner-rejestrator, co nie jest trudne, ale wymaga nieco finezji i skrupulatności. Jest to jego podstawowe narzędzie pracy, poza samochodem dostawczym. Rejestrator zawiera w sobie dane o adresach odbiorców i ilości paczek, to także w nim dokonywane są adnotacje i pokwitowania odbioru przesyłek.

Kurierzy mają też w obowiązku codzienne rozliczenie kasy, czyli pieniędzy za paczki opłacane za pobraniem. Zarobki kuriera mogą więc stopnieć, jeśli przez nieuwagę wydał odbiorcy za dużo reszty. Z drugiej zaś strony nadwyżki trafiają do jego kieszeni w formie napiwku.

Po dostarczeniu przesyłek kurierzy wracają na bazę i zostawiają w niej pakunki, które odebrali w ciągu dnia pracy od nadawców.

Czy praca kuriera jest ciężka? Z tym bywa różnie. Jest to praca z ludźmi, a klienci są jacy są – jedni mili, inni mniej, czasem nie mają pieniędzy, oby opłacić zamówioną paczkę, innym razem nie sposób ich zastać w domu. Kuriera często czeka noszenie gabarytów.

Kolejnym mankamentem są nieregularne godziny pracy. Czasem kończy się ona wcześniej, czasem później, niekiedy nawet wieczorem. Oczywiście ma to też swoje plusy, gdyż czasem pozwala wyjść do domu wcześniej, a innym razem zostać dłużej, by zarobić więcej.

Kurier – zarobki

Wobec powyższych rodzi się pytanie o wysokość wynagrodzenia kurierów. Zależy ona od wielu zmiennych. Niektóre firmy płacą dodatkowo od każdej dostarczonej przesyłki, w innych przypadkach zaś dowiezione do klientów paczki nie mają większego znaczenia. Miesięczna pensja jest więc różna, podobnie jak intensywność pracy. W okresach wzmożonego obłożenia, np. przed świętami, kurierzy zarobią więcej, z kolei w sezonie wakacyjnym, gdy liczba przesyłek maleje, zarobki mogą wydawać się niezadowalające. Należy też wziąć pod uwagę, że w niektórych przydzielonych dostawcy rejonach mieszka więcej osób, inni zaś celem obsłużenia tej samej liczby klientów muszą zjeździć kilka mniejszych miejscowości. Warunki pracy kuriera są więc różne zależne od miejsca wykonywania zleceń. Osoby wykonujące ten zawód przyznają jednak, że praca jako kurier jest satysfakcjonująca mimo wielu przeciwności. Również opinie klientów na temat tej profesji są w gruncie rzeczy przychylne.

Praca jako kurier – opinie

Kurier InPost to według opinii wielu dobra praca. W ramach benefitów firma oferuje opiekę medyczną, pakiet multisport, ubezpieczenia grupowe, elastyczne godziny pracy, dodatkowe szkolenia, wspólne świętowanie na wyjazdach integracyjnych, wsparcie dla rodziców, a nawet porady trenera i dietetyka. Na pracowników czekają premie i dodatki. To dobre miejsce do rozpoczęcia kariery dla studentów, którzy szukają pierwszego doświadczenia zawodowego. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą znajdą zaś zatrudnienie jako kurierzy, a dodatkowym atutem będzie u nich posiadanie własnego busa. Nic więc dziwnego, że przy tylu benefitach i szerokich możliwościach zatrudnienia posada w InPost cieszy się dobrą renomą.

Related posts
Ecommerce

3 ćwiczenia koordynacyjne dla dzieci, które łączą zabawę z nauką

Ecommerce

Dlaczego warto postawić na zakupy spożywcze przez internet?

Ecommerce

Najczęstsze przyczyny zwrotu towaru zakupionego przez internet

Ecommerce

Jaka jest najbardziej ekologiczna forma dostawy?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]