Marketing

Czy jakościowy asortyment wystarczy, aby przyciągnąć klientów?

Zakupy online

Sposobów na pozyskanie nowych klientów jest wiele, ale nie ma jednego, który sprawdzi się za każdym razem. W dzisiejszych czasach, aby zwiększyć sprzedaż, trzeba się skutecznie wyróżnić na tle dużej konkurencji. Dzięki technologii można wykorzystać potencjał mediów społecznościowych, aby zwiększyć zasięg odbiorców. Jakie metody stosować do przyciągnięcia potencjalnych klientów? Jak zachęcić do zakupu i czy jakościowy asortyment wystarczy do pozyskiwania klientów?

Jak przekonać klienta do zakupu?

Obecnie na rynku jest wiele firm, które proponują podobne usługi i produkty. Klienci mogą wybierać spośród wielu ofert według własnego uznania. W poszukiwaniu konkretnego produktu na sklepowych półkach, jak i na stronach internetowych sklepów widzą ten sam artykuł różnych firm. Różni się etykietą, nazwą marki, logo i oprawą graficzną. Wówczas jakościowy asortyment z dobrym składem staje się drugoplanowy. Klienci wybierają produkt znanej firmy, z ładniejszym opakowaniem, lub produkt firmy, z której wizją bardziej się zgadzają. Potencjalny klient potrzebuje więcej niż samą ofertę sprzedaży produktów, aby dokonać zakupu. Międzynarodowy rynek mobilizuje małe i duże firmy do sięgania po różne metody na pozyskanie konsumentów. Firmy wykazują się kreatywnością i szukają sposobów na przyciągnięcie uwagi klientów. Ci coraz częściej spędzają czas w Internecie w poszukiwaniu sklepu internetowego danej marki. Dokonanie zakupu online jest tak samo częstym wyborem, jak i zakupy w sklepie stacjonarnym. Obecny styl życia ludzi jest bardzo szybki, a forma zakupów online jest dla wielu wygodna. Jednak nawet przy zakupach internetowych trzeba zwrócić uwagę na obsługę klienta. Kupujący chcą mieć pewność, że mają kontakt z prawdziwymi osobami i w razie reklamacji czy też pytania będą mogli zwrócić się do prawdziwej osoby. Sprzedawany jest nie tylko produkt, ale często także zaufanie i obietnica. Przy produktach kosmetycznych producenci obiecują efekty wyszczuplające czy też poprawę kondycji włosów. A więc potencjalni klienci zwracają uwagę nie tylko na jakościowy skład, ale także na składaną obietnicę przy kupnie produktu.

Jak przyciągnąć klientów do sklepu internetowego?

Znane powiedzenie „klient – nasz Pan” jest określeniem ponadczasowym i sprawdza się także w przypadku branży e-commerce. Aby przyciągnąć klientów do sklepu internetowego, trzeba odpowiednio dostosować reklamy i posty do grupy odbiorców. W tym przypadku wizerunek marki jest bardzo istotnym aspektem. Marki premium tworzą trendy w Internecie, którymi inspirują się inne firmy. Ich estetyczne opakowania, produkty przedstawione w sklepie internetowym oraz firmowe konta przyciągają uwagę każdego. Dlatego też istotne jest, aby media społecznościowe firmy były stale aktywne, a produkty ciekawie przedstawione klientom. Prowadzenie kont na mediach społecznościowych przyczyni się do przyciągnięcia klientów do sklepu internetowego. Klient wówczas ma wgląd do produktów oraz do opinii innych użytkowników danego sklepu, co często ma wpływ na decyzję o odwiedzeniu strony. Regularne publikowanie postów pomoże wybić się firmie na tle konkurencji oraz trafić do konkretnej grupy docelowej. W tym wypadku ważne jest także, aby obsługa klienta była na wysokim poziomie i stale dostępna dla klienta, ponieważ często pytania dotyczące produktów zadawane są poprzez Messengera lub Instagrama.

Strona internetowa sklepu powinna być widoczna na pierwszej stronie wyszukiwarki. Przy wpisywaniu konkretnej frazy np. „sweter na jesień”, potencjalny klient zobaczy listę internetowych butików, które proponują ten produkt. Aby skutecznie wypozycjonować swoją stronę, trzeba skupić się m.in. na treści, jaka znajduje się w opisach produktów. Optymalizacja strony pod wymogi wyszukiwarek jest świetnym sposobem na to, aby strona pojawiała się jako jedna z pierwszych przy wyszukiwaniu. Warto przygotować liczne słowa kluczowe, które będą zawarte w opisach kategorii na stronie sklepu. Co więcej, można skorzystać z takich narzędzi jak Google Ads, które pomoże wypromować stronę.

Jak zachęcić klienta do przejrzenia strony internetowej?

Gdy metody zadziałają i pomogą przyciągnąć klientów, trzeba się jeszcze zastanowić, co zrobić, aby chcieli zostać i zrobić zakupy na stronie? Jak ulepszyć witrynę, aby była interesująca? Są na to sposoby! Przede wszystkim strona musi być przejrzysta i użyteczna. Bardzo wygodnym udogodnieniem na stronie sklepu jest wyszukiwarka produktów – klienci często chcą odnaleźć w Twoim asortymencie konkretną rzecz. Sama oprawa graficzna powinna być utrzymana w stonowanych kolorach, najlepiej nawiązujących do marki. Produkty najlepiej przedstawić za pomocą zdjęć obrotowych 3600. Estetyczny wygląd sugeruje także wysoką jakość produktu, zatem szata graficzna jest bardzo ważna. Efekt pierwszego wrażenia działa nawet w Internecie i aby doszło do sprzedaży, nawet tych jakościowych produktów, trzeba zadbać o detale prezentacji.

Praktyczność strony internetowej – klucz do satysfakcji konsumenta

Strona powinna być funkcjonalna od początku do końca. Łatwe wyszukanie produktu prowadzi do szybkiego sfinalizowania zakupu. Na tym etapie wszystkie ważne informacje powinny być wyszczególnione, aby kupujący mógł się z nimi zapoznać. Warto zawrzeć informacje o metodach płatności, dostawie (czy jest bezpłatna), w ciągu jakiego czasu przesyłka dotrze oraz co zrobić w przypadku reklamacji. Dzięki temu konsument zyskuje zaufanie do strony i czuje się zachęcony do jej ponownego odwiedzenia. Newslettery to także ciekawa i atrakcyjna metoda na przyciągnięcie klientów, a dla samej firmy – efektywne narzędzie do e-mail marketingu. Warto zadbać, aby podczas pierwszego wyświetlenia sklepu internetowego potencjalnemu klientowi pojawiało się okno z propozycją zapisania się do newslettera za pomocą maila. W zamian firma może przesłać na pocztę kod z promocją na pierwsze zakupy. Jest to sprawdzona i atrakcyjna opcja dla obu stron.

Globalizacja przyczyniła się do handlowej wymiany między państwami, a zakupy internetowe ułatwiły ten proces. Sklepy online pozwalają na pozyskiwanie klientów z całego świata. Dlatego też warto zadbać o najmniejsze detale przy prowadzeniu własnego biznesu w Internecie. Założenie strony internetowej, gdzie są przedstawione artykuły, to nie wszystko. Wszelkie media społecznościowe oraz ich narzędzia biznesowe mogą skutecznie pomóc wyróżnić się spośród dużej konkurencji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet jeśli firma sprzedaje wysokiej jakości asortyment, należy zadbać o porządny marketing w sieci, aby zdobyć rozgłos.

Related posts
Marketing

Budowanie lojalności klienta – skuteczne wskazówki

Marketing

Jaką formę dostawy najczęściej wybierają klienci sklepów internetowych?

Marketing

Black friday – jakie promocje zadowolą klientów?

Marketing

Specjalista ds. social mediów – czy potrzebujesz go w swoim biznesie online?

Sign up for our Newsletter and
stay informed
[mc4wp_form id="14"]